Loża Nadzieja
Czym się zajmujemy?

Wolnomularze w lożach zajmują się pracą nad sobą. Dążeniem do prawdy i doskonałości. Każdy z nas pochodzi skąd inąd, czym innym zajmuje się w swoim życiu pozalożowym, ma inną wrażliwość i inne doświadczenia. Łączy nas właśnie pragnienie stawania się lepszym człowiekiem. Żyjemy w przekonaniu, że w ten sposób zmieniamy świat na lepszy.  Malutka zmiana w sobie i w swoim otoczeniu rezonuje dalej. Sumą naszych intelektów staramy się poruszać ważne tematy. Każde spotkanie lożowe wiąże się z przygotowanym przez jednego z nas referatem, który tradycyjnie nazywamy deską, na temat którego dyskutujemy, czasami bardzo długo. Są jednak w lożach tematy zakazane. Nigdy nie rozmawiamy o polityce i religii, jako że tematy te mają wśród ludzi największy potencjał do dzielenia, a wolnomularstwo do kości przeniknięte jest ideą łączenia, czy jak sami o tym mówimy: zbierania tego, co rozproszone.

W lożach, zatem poszukujemy prawdy, pracujemy nad polepszeniem siebie samego i szukamy punktów stycznych, dzięki którym możemy zbierać to, co rozproszone. Ideą masonerii jest idea budowania.

 

Wolność
Wolność
Wolność to jeden z naszych fundamentów
Braterstwo
Braterstwo
Niech braterstwo zapanuje między ludźmi
Równość
Równość
Równość. W Loży jesteśmy równi, a metale zostają na zewnątrz
Dobre obyczaje
Dobre obyczaje
Jesteśmy ludźmi dobrych obyczajów
rsr_frontowa.png

Ryt Szkocki
Rektyfikowany

Ryt Szkocki Poprawiony, rodem z XVIII wieku pierwotnie wymagał wierności religii chrześcijańskiej. Do dziś w Lożach obecna jest Biblia otwarta na ewangelii św. Jana. Ryt rycerski, pełen symboliki związanej z rycerstwem. Wolnomularze pracują z mieczami już od stopnia ucznia. Mistrzowie noszą specjalne mistrzowskie czapki. Loże błękitne posługują się stopniami wtajemniczenia przyjętymi we wszystkich masońskich rytach, z kolei system stopni wyższych praktykowanych w lożach zielonych odbiega od systemu znanego z Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego, czy z systemu wyższych porządków Rytu Francuskiego.

Wbrew nazwie Ryt Szkocki Poprawiony narodził się we Francji i został ostatecznie skodyfikowany i przyjęty na konwencie w Lyonie w 1778 roku.

Obecnie w Polsce jedyną lożą praktykującą ten ryt jest Loża Nadzieja na Wschodzie Warszawy. 

 

Czym jest Wolnomularstwo?

Wolnomularstwo jest przede wszystkim świetnym sposobem na życie, które celebruje międzyludzkie braterstwo, absolutną wolność sumienia i równość. Jest ono ruchem społecznym dla każdego człowieka wolnego i dobrych obyczajów. Drzwi Loży otwarte są szeroko, choć progi są wysokie. W loży spotykają się ludzie różnych zawodów, pochodzący z różnych rejonów naszej wspólnoty społecznej. Są wśród nas ludzie zamożni i ludzie ubodzy. Są ludzie wykształceni z tytułami naukowymi, są również ludzie bez tytułów. W loży rozmawiamy o fascynujących tematach, piszemy i wygłaszamy referaty, które nazywamy deskami traktujące o tematach istotnych, o których potem w sposób wyjątkowo kulturalny dyskutujemy. Masoneria to droga życia, której celem jest zmiana świata na lepszy. Robimy to zmieniając siebie. Mason każdego dnia pokonuje siebie z wczoraj. Stając się bezustannie lepszym człowiekiem, zmienia świat wokół siebie na lepszy. W loży pielęgnujemy równość. Każdy jest traktowany z równym szacunkiem. Profesor szanuje rzemieślnika, rzemieślnik profesora.

Maecenas nec massa non turpis imperdiet lacinia sit amet et sapien. Pellentesque

...

Maecenas nec massa non turpis imperdiet lacinia sit amet et sapien. Pellentesque

...

Maecenas nec massa non turpis imperdiet lacinia sit amet et sapien. Pellentesque

...
0
Wolnomularzy WWF
0
+
Lóż WWF
0
+
Lóż w Polsce
0
Krajów Europy i poza nią

Dołącz do nasmożeto dlaCiebie właściwa droga?

bottom-logo.png
Loża Nadzieja na Wschodzie Warszawy
Wielki Wschód Francji

Zalajkuj nas

Copyright © Loża Nadzieja 2022. Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Search