Cyrkiel i Węgielnica - znaki masońskie

Biblioteka książek o wolnomularstwie:

W księgarniach i Internecie można znaleźć wiele pozycji dotyczących masonerii. Niestety, większość z nich nie jest wartościowa ani godna polecenia. Niektóre książki pisane są z myślą wyłącznie o taniej sensacji i stanowią zbitkę dziwacznych legend i nieprawd. Inne zostały stworzone przez osoby próbujące żerować na czarnej legendzie wolnomularstwa (warto tu przywołać chociażby słynne oszustwo Leo Taxila). Jeszcze inne książki są pozycjami naukowymi i mogą być trudne w odbiorze dla przeciętnego Czytelnika.

Aby dać szansę bliższego poznania naszego świata, postanowiliśmy przedstawić Państwu krótką listę proponowanych przez nas tekstów, które uznaliśmy za interesujące.

Bibliografia wolnomularstwa. Książka. McNulty, Wolnomularstwo i jego symbole.Wolnomularstwo. Sekrety i symbole masonów, ich i znaczenie
autor: Kirk W. MacNulty
Niezwykle ciekawa pozycja omawiająca początki wolnomularstwa, jego historię i filozofię rytuałów towarzyszących stopniom wtajemniczenia. MacNulty intresująco opisuje związki między masonerią a społeczeństwem, mówi o zagadkach i tajemnicach wolnomularzy, wreszcie prezentuje najbardziej zasłużone dla tej organizacji postacie "braci w fartuszkach". Zwracają uwagę bogate ilustracje.

Bibliografia wolnomularstwa. Książka. Karol Wojciechowski, Bitwa o Sztukę Królewską.Bitwa o Sztukę Królewską
autor: Karol Wojciechowski
Pozycja o charakterze naukowym, napisana przez polskiego badacza masonerii. Dotyka problematyki zagadnienia podziału wolnomularstwa na anglosaskie i romańskie. Pomaga zrozumieć instniejący do dziś podział pomiędzy nurtami tradycjonalistycznymi i liberalnymi.

Bibliografia wolnomularstwa. Książka. Tadeusz Cegielskie, Księga Konstytucji roku 1723.Księga Konstytucji roku 1723
autor: Tadeusz Cegielski
Jeden z najwybitniejszych polskichch autorytetów w dziedzinie wolnomularstwa, prof. Tadeusz Cegielski przybliża nam początki wolnomularstwa spekulatywnego w Anglii i opisuje przyczyny i okoliczności powstania konstytucji wolnomularskiej pióra Jamesa Andersona. Pozycja o charakterze naukowym.

Cyrkiel i Węgielnica - znaki masońskie

Teksty wystąpień lożowych:

Co do zasady, wolnomularze nie publikują swoich wystąpień Lożowych. Dotyczy to zwłaszcza wystąpień dotyczących zagadnień rytualnych i symbolicznych. Uznano jednak, że niektóre tematy, dotyczące filozofii, historii wolnomularstwa i zaganień społecznych można przedstawiać osobom świeckim (czasem w formie całych tekstów, czasem w formie fragmentów). Poniżej zamieszczono wybór takich opracowań. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

skrypt masoński, deska wygłoszona w lożyZagadnienia do poruszania na pracach Loży (fragm.)
Wystąpienie przedstawione na pracach Sz:. L:. Kopernik na Wsch:. Warszawy

skrypt masoński, deska wygłoszona w lożyEzoteryka a wolnomularstwo
Wystąpienie przedstawione na pracach Sz:. T:. Jedność na Wsch:. Gdańska

skrypt masoński, deska wygłoszona w lożyBraterstwo
Wystąpienie przedstawione na pracach jednej z Lóż

skrypt masoński, deska wygłoszona w lożyWielki Architekt Wszechświata w ujęciu liberalnym
Wystąpienie przedstawione na pracach Sz:. L:. Cezary Leżeński na Wsch:. Warszawy

skrypt masoński, deska wygłoszona w lożyLoża
Wystąpienie przedstawione na pracach Sz:. L:. Europa na Wsch:. Warszawy

Cyrkiel i Węgielnica - znaki masońskie

Przydatne linki: